„8000 zimą. Walka o najwyższe szczyty świata w najokrutniejszej porze roku” | McDonald Bernadette - historia o bezgranicznej determinacji

audiobook

Każdy z nas ma jakieś cele i nie trzeba ich nawet jasno zapisywać na ścianie czy kartkach papieru. Dążymy do czegoś. Nasze zachowania motywowane są pewnymi wewnętrznymi pragnieniami. Też je mam, ale moje raczej są przyziemne, ktoś już je kiedyś zrealizował… 

„8000 zimą” opowiada o ludziach i ich celach, a raczej wyścigu po to, aby właśnie być pierwszymi na świecie, którzy ten cel osiągną. To co Ci ludzie przeżywali to coś niesamowitego. To w jakich warunkach potrafili przetrwać i jakie granice własnej psychiki złamać… A nam niekiedy ciężko wstać w poniedziałek do pracy 😉  

Słuchając tego audiobooka, czasami jadąc samochodem, dosłownie czułem się jak bym był na 7000m w obozie II i szykował się na atak szczytowy. Precyzyjne odwzorowanie każdej z historii zdobywania ośmiotysięcznika na świecie. Opisane szczegóły stawiania kolejnego kroku, wbicia czekana, wzięcia oddechu. 

Książka przedstawia nam też inne oblicze himalaizmu. 

– Dotyka kwestii kobiet w górach, opisuje dlaczego żaden mężczyzna nie chciał iść z kobietą w parze.

– Opisuje relacje w zespołach i to jak się zmieniały w czasie przebywania w górach na takiej wysokości. 

– Przedstawia jasno temat wzajemnej rywalizacji wśród polskich himalaistów i chęć za wszelką cenę bycia tym pierwszym na szczycie. 

– Przytacza historie przerywanych wypraw na rzecz ratowania innych osób, które znajdowały się na innej górze również na podobnej wysokości – bo kto niby miałby wejść i czym na wysokość ponad 7000m i to w tak skrajnych warunkach? 

– Pokazuje jak w tamtych czasach ciężkie było zorganizowanie wyprawy i z jakim sprzętem zdobywane były szczyty. 

– W jaki sposób zdobywało się punkty w polskich Tatrach i nie tylko, aby doświadczeni himalaiści w ogóle brali cię pod uwagę w wyborze na takie wyprawy. 

– Co ciekawe w tej książce opisane są również porażki, ich przebieg i skutki, bo jak wiesz (a jeżeli nie to się dowiesz) nie wszystkie wyprawy na ośmiotysięczniki zakończyły się sukcesem. 

Moja ocena: 5/5 

Ostatnimi czasy trafiam tylko na dobre książki 🙂

Czego nauczyłem się z tej książki?

Kiedy słuchasz takiej książki w pewnym momencie wydaje Ci się, że to co robisz w sumie nie jest niczym nadzwyczajnym do wykonania i trzeba to zrobić.

Gdy jesteś zmęczony to uświadamiasz sobie ile jeszcze możesz wytrzymać skoro Ci ludzie potrafili tyle wytrwać na tak dużych wysokościach, przy odczuwalnej temperaturze – 45*C i 120km/h wietrze biwakując w jakieś jamie. 

Słuchając tego wydaje się, że to jest wręcz niemożliwe… a jednak Ci ludzie zapisali się na kartach historii.

Kto powinien przeczytać tę książkę?

Oczywiście obowiązkowa pozycja dla ludzi, którzy lubią góry, sami chodzą, interesują ich wyprawy i chcieli by poznać trochę historii tego sportu. 

Również dla tych, którzy szukają pokładów energii do działania. 

Moim zdaniem na odwrocie okładki tej książki powinien widnieć napis: “historia o bezgranicznej DETERMINACJI”.

[Oskar] 

Jedna odpowiedź

  1. Książka polecona przez Oskara, dzięki której zobaczyłem świat którym nigdy się wcześniej nie interesowałem . Bardzo wciągająca i poruszająca książka o niezwykłych ludziach, którzy prawie nigdy się nie poddają…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *