„Grube wióry” | Rafał Pacześ - polska proza życia

książka paczesia

Autor w swojej opowieści o zwykłych facetach pracujących w sprzedaży w podrzędnej łódzkiej firmie wplata elementy, które zmuszają do refleksji.

Jeśli ktoś zna Paczesia z jego występów jako stand-upera i nie przeczytał opisu książki może się zdziwić. Choć w książce znajdziemy czarny humor to jednak nie jest on głównym bohaterem.

Przez ponad 300 stron podążamy za dynamicznie opowiedzianą historią, w której odnajdziemy typowego prywaciarza, nietypowy obraz polskiej kobiety (a może nietypowy tylko w oczach kobiety?), topienie smutków w kieliszku, walkę o dziecko między ojcem a matką, chęć zemsty, wspomnienia z domu alkoholika… i wiele innych. To polska proza życia oczami mężczyzn. 

Czego nauczyła mnie ta książka?

„Grube wióry” to lekcja odpuszczania. Odpuszczania w momencie, w którym targają nami negatywne emocje. Odpuszczania swojej rodzinie, która nie zawsze podejmowała dobre decyzje. 

Książka przypomina, że życie innych, które możemy oglądać z zewnątrz przez pryzmat tego co posiadają często nijak ma się do ich poczucia szczęścia. 

Kto powinien przeczytać książkę?

Każdy 🙂 Jednak zrozumieją ją najbardziej osoby z rodzin dysfunkcyjnych (np. Alkoholowych), a wiele nauczyć się z niej mogą nastolatkowie, zanim popełnią pewne błędy we własnym życiu.

Moja ocena: 4/5

Photo by Clem Onojeghuo on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *