„Instagram bez filtra” | Sarah Frier - jak jedno z największych mediów społecznościowych zmienia naszą kulturę

książka o instagramie

Jak powstawało i rozwijało się jedno z największych obecnie mediów społecznościowych na świecie? Jaka idea przyświecała założycielom w momencie realizowania swojego pomysłu? Kto był pierwszym celebrytą, który zaistniał na Instagramie? Co zmieniło się po połączeniu sił z Facebookiem? Tego dowiesz się z książki „Instagram bez filtra”.

Miesiąc w miesiąc z Instagrama korzysta nas co najmniej miliard. Ponad 200 milionów użytkowników Instagrama ma przeszło 50 tysięcy followersów, co według szacunków pozwala już utrzymywać się z umów ze sponsorami. Ponad 6 milionów instacelebrytów ma więcej niż milion followersów!

6.10.2010 roku Kevin Systrom i Mike Krieger oficjalnie odpalili Instagrama. W okolicy Świąt tego samego roku Instagram miał już niemal milion użytkowników. Sześć tygodni później – 2 miliony. Rok do roku rozkręcając się i przyciągając setki tysięcy kolejnych i kolejnych użytkowników. 

To nie jest poradnik marketingowy

Gdy podzieliłam się na swoim stories tym, że czytam „Instagram bez filtra”, wielu znajomych pytało co o niej sądzę z myślą, że książka ta pomoże im rozkręcić ich profil na Instagramie. Zatem ważne, aby od razu zaznaczyć – nie jest to poradnik o tym jak korzystać z tego medium efektywnie. Oczywiście, między wierszami wyczytasz kilka spostrzeżeń, które pozwolą Ci złapać szerszy kontekst tego na co Instagram stawia(ł), a także propozycje profili na które warto rzucić okiem, niemniej nie jest to sedno tej książki.  

Jeśli szukasz publikacji, która pomoże Ci rozkręcić Twój profil na Instagramie to polecam „Korki z Insta”. Mam, przeczytałam, bardzo fajne, konkretne protipy. Dla osoby zaawansowanej może nie jest to materiał hiper odkrywczy, ale dla tych, którzy są na początku swojej przygody z tym medium będzie świetnym drogowskazem. 

Instagram wpływa na kulturę

„Instagram bez filtra” w niezwykle ciekawy sposób przedstawia z jednej strony to co są w stanie zrobić ludzie dla pięknego zdjęcia na Instagram (niektóre przykłady mrożą krew w żyłach), a z drugiej wskazują jak zachowania te wpływają na gospodarkę – m.in. na turystykę, gastronomię czy branżę rozrywkową. Ludzie robią naprawdę cuda w pogoni za serduszkami, co niestety jest dość smutną konstatacją na temat współczesnego społeczeństwa. W Japonii na projektowanie z myślą o Instagramie ukuto nawet osobny termin – Insta-bae. Im bardziej coś było insta-bae tym większe miało szanse na sukces! Z kolei Oxford English Dictionary ogłosiło słowo „selfie” słowem roku 2013.

„Efekt Instagrama sprawił, że trudniej się sprzedaje drogie dobra materialne, takie jak samochody i odzież. W 2017 roku dziewięciu znaczniejszych detalistów złożyło wnioski o upadłość, a większa ich liczba zamknęła swoje sklepy. Jak twierdzą analitycy danych, oprócz powstania Amazona na obniżenie wyników sprzedaży detalicznej wpływ ma właśnie moda na przekładanie doznań nad przedmioty.”

Powyższe z jednej strony cieszy – wszak ludzie kierują się ku przeżyciom, a z drugiej jednak widzimy, że nie do końca jest to motywowane chęcią kolekcjonowaniu wspomnień.

Trudna relacja Instagrama z Facebookiem

Idealizm początkowej koncepcji założycieli Instagrama po jego kupieniu przez Facebooka zaczął krok po kroku znikać.

Mark Zuckerberg kupił Instagram za miliard dolarów (co wówczas było kwotą niewyobrażalną za tego typu transakcję). 

Niczym nieposkromiona chęć właściciela Facebooka do rozwoju i dominacji oraz stłamszenie konkurencji pchała go do szczegółowej weryfikacji nowych aplikacji. Jeśli były perspektywiczne – kupowania ich. Instagram był jednym z wielu zakupów Zuckerberga. Choć później odmowa snapchata mimo zaproponowania 3 miliardów dolarów była bolesna to niedługo potem zaproponował Whatssupowi 19 miliardów dolarów!

Kto powinien przeczytać tę książkę?

Moim zdaniem to pozycja obowiązkowa dla każdego marketera, który chce mieć większą świadomość jak rozwijało się medium z którego korzystają, a także dla influencerów, którzy mogą złapać sedno DNA Instagrama. To będzie też świetna pozycja dla wszystkich, których interesują zmiany kulturowe oraz zachowania ludzi. Wszak książka ta pokazuje w jaką stronę zmierza nasze społeczeństwo. 

Moja ocena: 5/5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *