„Pacjentka” - Alex Michaelides - historia, która Cię zaskoczy

audiobook "Pacjentka"

„Pacjentka” to historia, która wciąga powoli, ale konsekwentnie. Podążasz rozdział za rozdziałem coraz bardziej zastanawiając się dlaczego Alicia milczy i co właściwie się stało w jej domu w dzień śmierci jej męża. Czy naprawdę go zabiła? Czy niepozorna, ceniona malarka byłaby do tego zdolna? 

Długo przymierzałam się do tej książki. Bardzo fascynują mnie historie krążące wokół medycyny, w tym psychologii i psychiatrii. Niemniej lubuję się w literaturze faktu. Stąd zwlekałam z sięgnięciem po fikcyjną opowieść. W końcu jednak wpadłam na nią w EmpikGo w formie audiobooka i przepadłam.

Pewnego wieczoru w domu malarki, 33-letniej Alicii Berenson i jej męża Gabriela dochodzi do tragedii. Gabriel zostaje postrzelony. Wszystko wskazuje na to, ze zabiła go Alicia. Ta jednak po tragedii przestaje mówić. Milczy jak zaklęta zarówno w trakcie procesu jak i po nim. Zostaje uznana winną. Trafia więc do szpitala psychiatrycznego Grove, a tam nie mówi ani słowa przez kilka lat. 

Psychoterapeuta, który naprawdę chce pomóc

Po 6 latach w szpitalu Grove zaczyna pracę psychoterapeuta Theo Faber. Zaczyna pracę z Alicią. Jest ogromnie zmotywowany, aby skłonić ją do mówienia i podzielenia się historią tego co się stało. Z każdym kolejnym rozdziałem towarzyszymy kolejnym krokom terapii, która nie należała do łatwych. To właśnie Theo jest narratorem całej historii. Dowiadujemy się o kolejnych elementach historii jego oczami. Z wyjątkiem momentów, w których poznajemy treść pamiętnika Alicii.

Rozdziały dotyczące leczenia Alicii przeplatane są historią Theo. To perypetie jego związku i jednocześnie ogromnego rozczarowania. Momentami możemy znaleźć pewne punkty wspólne obu historii. Szczególnie, gdy zaczynamy dowiadywać się także o czym Alicia pisała w swoim pamiętniku. I w głowie momentami kiełkuje myśl – czy te historie mają ze sobą jakiś związek?

Książka, która Cię nie zawiedzie

Czy terapia pomoże Alicii? Czy pacjentka przemówi i wyjawi prawdę? Czy dowiemy się co zdarzyło się felernego wieczoru w jej domu?

Jestem przekonana, że ta książka Cię nie zawiedzie, a zakończenie zaskoczy! Świetny thriller. Nie spodziewałam się tego, że wywoła we mnie tyle zdziwienia pod sam koniec, choć widziałam na jej temat mnóstwo pozytywnych recenzji. Historia teoretycznie jest prosta, a jednak bardzo, bardzo zawikłana. Jestem ciekawa czy Ty zorientujesz się w trakcie czytania historii, jaki może być jej koniec 🙂 

Moja ocena: 5/5

Kto powinien przeczytać tę książkę?

Każdy kto lubi dobre thrillery, szczególnie psychologiczne. Nie zawiedziecie się 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *