„Rozwód po polsku. Strach i nadzieje” | Iza Komendełowicz - o cichych dramatach polskich małżeństw

małżeństwo

Zdrada, znęcanie się, uzależnienia takie jak alkoholizm, narkomania czy hazard, przemoc (także żony wobec męża), zmiana płci, zmiana orientacji seksualnej, przemoc ekonomiczna, nowa pasja… Powodów rozwodów jest mnóstwo. Każdy jednak generuje tak samo intensywne, przykre emocje. Niestety nierzadko do samego rozczarowania minimum jednej strony dochodzi walka – o majątek, o dzieci, o godność. To co dzieje się często po cichu w wielu domach wywołuje szok.

Gdy przeglądam swoje zdjęcia ze ślubu i myślę, w jak szczęśliwym (choć młodym) małżeństwie żyję, to aż trudno mi uwierzyć w to, jak ludzie, którzy obiecali sobie być razem do końca życia, potrafią zrobić sobie taką krzywdę, tak bardzo się nawzajem rozczarować, tak bardzo oddalić. Czasem wynika to z tego, że tak naprawdę przed ślubem się nie poznali. Nierzadko jest to wynik udawania przez jednego z małżonków kogoś, kim tak naprawdę nie był po to, aby wywrzeć dobre wrażenie. Takich historii są tysiące i niestety często oprócz przykrych emocji małżonków generują także ogromne wyrzuty sumienia dzieci. Często owe dzieci stają się mieczem obosiecznym w rękach rodziców.  Uwielbiam literaturę faktu za to, ze pozwala zyskać nowa perspektywę. Szczególnie w przypadku, gdy moje doświadczenia w danym temacie są nikłe lub żadne. Tak było z tym audiobookiem. Dotknięcie problemów ludzi, którzy stają przed obliczem największego zawodu w swoim życiu powoduje, że ze zwviekszoną siła kochasz swoje życie, spokój i stabilizację. 

Wiele punktów widzenia

Książka Izy Komendełowicz jest bardzo przekrojowa – dotyczy wielu aspektów rozwodów – ich powodów, tego jak wyglądają procesy rozwodowe, walki o dzieci, podziału majątku. W książce wypowiada się wielu ekspertów – adwokaci, sędziowie, detektywi, psychoterapeuci, seksuolodzy, ale także sami rozwodnicy. Dzięki temu poznajemy różne punkty widzenia i możemy lepiej zrozumieć to z czym wiąże się rozwód i jak ciężką jest przeprawą. Owszem, są ludzie, którzy rozwodzą się w spokoju, bez walki o winę, bez szarpania się o dzieci. Niestety jest to mniejszość. Najczęściej rozwód będący największym życiowym zawodem uaktywnia w ludziach niemal zwierzęce instynkty.  Autorka porusza również tak trudne  tematy jak seks turystyka, nierówne traktowanie przed sądem, porwania dzieci czy maltretowanie mężczyzn przez kobiety. 

Kobieto, nie bądź zależna od innych!

Ta książka utwierdziła mnie w życiowym postanowieniu – nigdy nie uzależnij się od osoby trzeciej, nawet jeśli jest to Twój mąż. Ogromne emocje i niezgodę wewnętrzną wywoływały we mnie historie przemocy ekonomicznej mężów wobec żon, które za zgodą mężczyzny poświęciły się prowadzeniu domu i opiece nad dziećmi. Po pewnym czasie takie żony stają się nudne, nieatrakcyjne, mąż znajduje sobie młodszą i robi wszystko, aby kobietę puścić wolno w samych skarpetkach. Z drugiej strony kobiety nierzadko znoszą upokorzenia w małżeństwie tylko dlatego, że nie stać ich na to, aby wyprowadzić się od męża. To sytuacje, które budzą mój sprzeciw i mam wówczas ochotę krzyczeć – kobieto, bądź niezależna, dbaj o siebie i swój rozwój, nie pozwól na to, aby być „utrzymanką”. 

Bezwzględna walka

Przerażają również czyny do jakich są w stanie się uciec ludzie, aby zdyskredytować małżonka podczas sprawy rozwodowej. Postęp technologiczny daje większe przyzwolenie społeczne na szpiegowanie, nagrywanie, śledzenie. To jednak często nic w porównaniu do podpaleń, kradzieży, uprowadzenia dzieci czy wynajmowania prostytutek, aby podpuścić małżonka… Jeśli w jakimkolwiek momencie przed ślubem pomyślisz „po ślubie na pewno się zmieni” to uciekaj gdzie pieprz rośnie i nie podejmuj decyzji, która może być początkiem końca Twojego wymarzonego szczęścia w tym związku.

Moja ocena: 4,5/5

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *