"Spojrzenie w otchłań. Neuropsychiatria i tajemnice ludzkich umysłów" - Anthony David

książka spojrzenie w otchłań

Często rozdzielanie ciała od psychiki nie ma sensu. Czasem brak diagnozy fizycznych symptomów choroby nie zmienia faktu, że coś ją wywołuje. Psychika potrafi płatać figle i sparaliżować dosłownie nasze ciało, naszą władzę nad nim.

Wybitny neuropsychiatra Anthony David opisuje zaskakujące, niecodzienne przypadki swoich pacjentów i ich chorób. Jednym z nich jest kobieta, która cierpi jednocześnie na parkinsona i schizofrenię co wydawałoby się niemożliwe, gdyż choroby te są skrajnie różne.

A to tylko jedna z wielu opowieści, którą przywołuje autor. W książce znajdziemy opis przebiegu danej choroby, badań, diagnozy i leczenia. To opowieść o najbardziej fascynującym organie człowieka – mózgu. Dowiadujemy się, że mimo, iż jest on niesamowicie skomplikowany to czasem się psuje. Dlaczego? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć autor.

Książka jest ciekawie napisana, bo często nieodpowiedziana. Mimo trudnej tematyki język, którym posługuje się autor jest przystępny. Lektura tej pozycji zainteresuje na pewno tych, którzy nie są ekspertami, a ciekawi ich medycyna. Studenci kierunków lekarskich czy lekarze raczej nie dowiedzą się z niej niczego zaskakującego. Niemniej nie jest to podręcznik akademicki, a wciągająca lektura dla laików. Mnie zaciekawiła i ją polecam.

PS. Podoba mi się jej okładka. Jej bardzo ładnie wydana i mimo twardej okładki książka jest leciutka ze względu na papier. 

Moja ocena: 4/5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *