„Tajemnice wydarte zmarłym” | Emily Craig - co mówią o człowieku jego kości?

tajemnice wydarte zmarłym

Jak tworzy się portret zmarłego tylko w oparciu o szkielet? Czy jest możliwe ustalenie rasy człowieka po pojedynczych kościach? Jak przebiegała identyfikacja szczątków ofiar po zamachu na WTC? To tylko kilka z wielu pytań na które odpowiada w swojej książce Emily Craig.

Na początku nie byłam przekonana do tej książki. Wstęp mnie nie powalił, a w wersji audio każdorazowo rozwijane skróty kolejnych instytucji mnie irytowały. Do lektorki też musiałam się przyzwyczaić. Niemniej moje rozczarowanie było krótkie. Później zaczęło się robić coraz bardziej interesująco…

Emily Craig jest absolutną pasjonatką. Kocha to co robi i jest w tym naprawdę świetna. Do tego stopnia, że wraz z nabywaniem doświadczenia, kryminalni z różnych części stanu angażują ją do naprawdę trudnych spraw. Autorka jest antropologiem sądowym w USA (ekspert z zakresu tkanki twardej – kości) i w książce przybliża nam kulisy swojej wymagającej pracy. 

Emily nie od razu jednak wiedziała co będzie robić w życiu. Karierę zawodową rozpoczynała jako rysownik medyczny – na podstawie kości odtwarzała wygląd twarzy zmarłego. Gdy jako ponad 40-letnia kobieta pierwszy raz usłyszała o Trupiej Farmie (słynnym miejscu nauki studentów pod okiem wybitnego eksperta w swojej dziedzinie), zdecydowała zmienić swoją ścieżkę rozwoju, zaczynając naukę pod okiem doktora Billa Bassa. 

„Tajemnice wydarte zmarłym” to nie jest pozycja podręcznikowa, naukowa. Nie znudzisz się, nie ulula Cię ona do snu. To absolutnie fascynujące opowieści rozpracowywania ciężkich spraw. Często małymi kroczkami, skrupulatnie, dzień za dniem. 

Czy wiesz, że można rozpoznać to czy czaszka lub inne kości pękły przed spaleniem czy po? Kości, które pękły przed spaleniem, spalają się na inny od reszty kości kolor!

Medyczne ciekawostki nie dla wrażliwych

Choć momentami bardzo obrazowe i często obrzydliwe opisy mnie odrzucały, to nadawały one charakteru opowieściom. Wszak praca przy szkieletach zmarłych nie należy raczej do przyjemnych z definicji. 

Jeśli fascynuje Cię ludzkie ciało, to co dzieje się z nim po śmierci i co można z niego wówczas wyczytać – kupuj bez obaw „Tajemnice wydarte zmarłym”. To kopalnia ciekawostek. Dowiesz się m.in.: co mogą o zmarłym powiedzieć jego ciuchy? Jak krok po kroku czerwie zjadają ludzkie ciało? które kości palą się szybciej, a które najpóźniej? Jak pod wpływem ognia zachowuje się mózg i krew?  A to tylko kilka z dziesiątek pytań na które odpowiada autorka. 

Czego nauczyłam się z tej książki?

Dowiedziałam się, że czasem pojedyncza kość może zdradzić przyczynę śmierci człowieka. 

Kto powinien przeczytać tę książkę?

Polecam maniakom literatury faktu z medyczno/naukowym zacięciem. Nie jest to książka dla osób bardzo wrażliwych. Niektóre opisy (szczególnie tego jak czerwie zjadają nas po śmierci) nie należą do najdelikatniejszych. Jeśli jednak takie obrazowe przedstawienie tematu Cię nie odstręcza – książka ta ma szansę Cię wciągnąć bez reszty!

Moja ocena: 4,5/5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *