Nie jestem wielką znawczynią kina. Moje zaangażowanie w tym zakresie kończy się na próbie nadążania za nowościami na Netflixie i sporadycznych wyjściach do kina. Lubię jednak ciekawostki i poznawanie różnych światów od kuchni. To właśnie skłoniło mnie do przeczytania książki na temat Oscara – jednej z najpopularniejszych nagród w świecie filmowym. Jaka jest jej historia? Jak organizowana jest gala? Jak dokonuje się wyboru zwycięzców? Katarzyna Czajka-Komuniarczuk odpowiada w swojej książce na te i wiele innych intrygujących pytań.
Choć sporo w niej historii, dat i nazwisk i czasem rzeczywiście niektórych może to znużyć lub wywołać poczucie zagubienia, to przy odpowiedniej dawcę skupienia zbierzemy dzięki temu sporo tytułów filmów, które warto zobaczyć i nazwisk ludzi o których warto poczytać. Autorka prowadzi bloga zwierz popkulturalny, więc w pisaniu o kulturze jest sprawna, a i wie jak zaciekawić czytelnika. W wyważony sposób żongluje twardymi danymi i ciekawostkami. Więcej tu faktów niż opinii, ale dzięki temu książka jest bardzo wiarygodna.
Niektórzy mogą powiedzieć – „heh, jaki to problem napisać książkę w oparciu o ogólnodostępne materiały i dane?”. Uważam jednak, że gdyby było to tak proste, to robiłoby to więcej ludzi. Dryg do zaciekawienia czytelnika ma nie każdy. Oczywiście, nie jestem w stanie jako laik sprawdzić, czy wszystkie przytoczone elementy zgadzają się z rzeczywistością, ale nie zamierzałam się uczyć ich na pamięć 😉 Najbardziej ciekawiły mnie kwestie ogólne, a do przeczytania książki popchnął głód wiedzy i chęć poszerzenia horyzontów.
Czego dowiecie się z książki Katarzyny?
- Jaka jest historia Oscarów?
- Czy istnieje przepis na Oscarowy film? Czy jest jakiś element, które je łączy?
- Jak prowadzone są kampanie promujące filmy ubiegające się o tytuł najlepszego?
- Jak wygląda angażowanie mniejszości w obsadach filmów nominowanych do nagrody?
- Czy w światku filmowym istnieją praktyki lobbingowe?
- Jak gwiazdy ubierały się na czerwony dywan na przestrzeni lat? Kto odebrał nagrodę w koszuli nocnej i dlaczego?
- Jak gala łączy się z ważnymi kwestiami polityczno-społecznymi?
- Co najczęściej mówią nagrodzeni podczas odbierania nagrody?
- Kto był najlepszym konferansjerem na gali, a kto zaliczył totalną wtopę?
To tylko kilka pytań na które odpowiedź znajdziecie w książce „Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej”. Oczekiwałam, że ten tytuł mnie wciągnie i tak było. Polecam wszystkim, którym bliskie są różne elementy kultury. Tym, którzy tak jak ja chcą wiedzieć więcej, są głodni wiedzy.
Moja ocena: 7/10
Autorka książki prowadzi bloga zwierz popkulturalny: https://zpopk.pl.