"Cyfrowy minimalizm" | Cal Newport - jak zwiększyć jakość swojego życia w dobie wszechobecnej cyfryzacji?

W dobie wszechobecnej technologii jesteśmy wręcz bez przerwy podłączeni do cyfrowego świata – poprzez zegarki, komputery, smartfony czy inteligentne narzędzia do codziennej pracy… Rozpraszają nas, zabierają nasz czas… ale! Technologia nie jest sama w sobie zła ani dobra. Technologia ma wspierać realizację naszych celów, zwiększać komfort życia według wyznawanych przez nas wartości. W ten sposób z cyfrowego świata korzystają CYFROWI MINIMALIŚCI. 

Kim są Cyfrowi minimaliści? Jak żyją? Jak poukładali na nowo swoje podejście do mediów społecznościowych? Czego możemy się od nich nauczyć? Zachęcamy do lektury! Niech potwierdzeniem tego, że warto sięgnąć po tę książkę będzie podsumowanie Jarka Bienia, który opisuje jakie zmiany w swoim życiu wdrożył po jej przeczytaniu.

Życie według zasad cyfrowego minimalizmu

Oto lista zachowań, które wprowadziłem w swoim życiu po lekturze książki Cala Newporta “Cyfrowy minimalizm”:

– po godz. 20:00 wyłączam internet w telefonie, 
– korzystam tylko z niezbędnych aplikacji, które pomagają w pracy lub życiu prywatnym,
– moim jedynym medium społecznościowym jest LinkedIn, do którego zaglądam kilka razy dziennie wg założonego planu, tak by nie rozpraszać się co chwila i nie zabierać sobie czasu na inne ważne czynności,
– czytam jednocześnie kilka książek o różnej tematyce, tak by wolny czas spędzać na wykonywaniu rozwijających czynności, niż np. bezrefleksyjnym korzystaniu z telefonu,
– czytam tygodniki w wersji papierowej, by mieć dostęp do wartościowej publicystyki i ważnych dla mnie informacji,
– podczas spacerów staram się nie brać ze sobą smartfona, tak by móc pozostać chwilę w odosobnieniu, które jest bardzo ważne dla jakości naszego życia.

Cal Newport oparł swoją historię na eksperymencie przeprowadzonym w 2018 roku na 1600 osobach. Autor dokładnie wyjaśnia, jakie skutki powoduje uzależnienie od smartfona i zachęca, by z nowoczesnych technologii korzystać mądrze, by nie zdominowały naszego życia. 

Które zasady cyfrowego minimalizmu wdrażasz do swojego życia?

[Jarosław Bień – trener, ekspert w dziedzinach m.in.: grywalizacji, angażowania pracowników i rozwoju menadżerów]

 

Photo by Rodion Kutsaev on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.