Czytelnicze podsumowanie 2021 roku

planer czytelniczy

Gdy w lutym Oskar powiedział „blog stoi, możesz działać!” Cieszyłam się jak dziecko. Długo myślałam o tym, aby wejść do bookstagramowego świata, podpatrując wcześniej wielu z Was. Coś jednak mnie powstrzymywało – strach przed oceną, myśl – czy dam radę być konsekwentna, czy ktokolwiek będzie chciał czytać to co napiszę. Wreszcie jednak znalazłam w sobie motywację do działania – chcę to robić dla siebie, a przy okazji inspirować innych. 

Moim bookstagramowym celem jest skłonienie innych do znalezienia w książkach wartości (niezależnie jaki gatunek wybiorą), ale też do radości z drobnych rzeczy, do patrzenia na świat przez różowe okulary. Dlatego właśnie O!Książka jest blogiem pełnym kolorów i uśmiechów. Nie chciałam pisać o dramach, choć w moim życiu było ich na tyle sporo, że spokojnie mogłabym nimi obdzielić kilka osób. Wiem, że to wielu osobom przynosi popularność. Nie chcę jednak rozdrapywać swoich ran, ani wykorzystywać tego do „walki o followersów”. Nie oceniam jednak osób, które piszą o trudnych tematach – wszak wielu ludziom to pomaga – mogą się w cudzych historiach przejrzeć jak w lustrze i zdobyć inspirację do zmian, do bycia sobą, do akceptacji siebie i swoich doświadczeń. Ja zwyczajnie wybrałam inną drogę – chcę mówić i pisać oraz skupiać się na tym co pozytywne 🙂

Miniony rok to zatem start przygody, która nadal trwa. Jestem cholernie dumna z siebie, bo nie odpuściłam, bo nie przestałam ani czytać ani pisać opinii mimo, że czasem naprawdę zawodowo nie miałam chwili wytchnienia. Potraktowałam bookstagrama jak odskocznię od codzienności. Dziś znajduję w tym radość, relaks i źródło satysfakcji. 

Liczby to nie wszystko

Nie fiksuję się liczbami, choć byłabym hipokrytką, gdybym powiedziała, że nie cieszy mnie ponad 2000 osób, które nas obserwują. Cieszy! I to na maxa! Wiem bowiem, że warto, że to co robimy jest wartością dla innych!

Co dał mi bookstagram? 

Przez ten rok nauczyłam się robić lepsze zdjęcia, szukać fajnych kadrów. Bardziej uważnie obserwuję otaczający mnie świat. Doceniam piękne detale. Poznałam osobiście kilka super osób, które wcześniej znałam wyłącznie online. Zaczęłam bardziej świadomie wybierać książki. Zobaczyłam jak wygląda współpraca z wydawcami i autorami. To ogrom doświadczeń, które napawają mnie dumą. Życzę sobie i Wam, abyście w prowadzeniu swoich blogów i profili książkowych odnajdowali przede wszystkim fun! To jest najważniejsze. Liczby przyjdą same. Niech nie będą celem samym w sobie, bo odbiorą Wam to, co w tym miejscu jest najważniejsze – szacunek wobec siebie i innych ludzi!

TOP 3 GATUNKI:

  • Literatura piękna: 31
  • Reportaż: 27
  • Kryminał/thriller: 17

Moje książkowe TOP 10:

  • „Informacja zwrotna” Jakub Żulczyk – ta książka to majstersztyk! Mój absolutny nr 1. Wielu osobom się nie spodobała, bo jest zbyt naturalistyczna, może zbyt ciężka, nudna. Dla mnie jednak to była osobista wyprawa. Życie alkoholika, jego sposób myślenia i funkcjonowanie osób z najbliższego otoczenia zostały przedstawione bardzo, bardzo realistycznie mimo, że nie jest to literatura faktu ani autobiografia.
  • „Chiny bez wzajemności” Grzegorz Kapla – ta książka to nie tylko zapiski z podróży po Chinach. Jest bardzo refleksyjna. W moim egzemplarzu została masa fiszek. Świetnie napisana!
  • „Niewidzialne kobiety” Caroline Criado Perez – to książka, która mną wstrząsnęła. Nigdy nie byłam kobietą, która krzyczy o równouprawnienie. Raczej miałam podejście takie, że moja praca, działanie, postawa obroni się w otoczeniu mężczyzn. Fakt jest jednak taki, że w wielu miejscach nasze kobiece zdanie i odczucia w ogóle nie są uwzględniane. I nie jest to tylko kwestia poprawności politycznej, ale także bezpieczeństwa, zdrowia i wielu innych kluczowych dla każdego człowieka obszarów. Polecam!
  • „Akwarium” Wiktor Suworow – historia, która wciąga! Nie trzeba być fanem tematów związanych z wojskiem i wojną, aby przepaść. Jeśli lubisz wątki szpiegostwa, politycznych układanek to ta książka Cię zachwyci. Szczególnie, że to zapiski o wydarzeniach, które wydarzyły się w rzeczywistości! 
  • „W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii” Robert Kolker – ile złego może przytrafić się jednej rodzinie? Czasem wydarzenia, które mają miejsce w czterech ścianach jednego domu potrafią zaskoczyć i przytłoczyć. Książka ta opowiada o historii rodziny Galvinów i rozwoju badań nad schizofrenią. Trudna, ale warta uwagi i czasu. 
  • „Stulecie chirurgów” Jurgen Thorwald – poszerza horyzonty, zaskakuje, ciekawi. Jeśli interesują Cię wątki medyczne to ta książka to absolutny must read! Dowiesz się z niej jak ogromny postęp poczyniliśmy w obszarze chirurgii przez 100 lat, które w całej historii ludzkości są momentem. Momentem, który przyniósł ogromne zmiany. I ja się z tego ogromnie cieszę!
  • „Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura” Kai Strittmatter – technologia od lat pomaga nam w codziennym funkcjonowaniu. Jest użyteczna, zbliża nas do siebie nawet, jeśli mieszkamy tysiące kilometrów od siebie. Potrafi jednak być narzędziem zniewolenia i kontroli. Wiele rzeczy, których dowiedziałam się z tej książki kojarzyło mi się z filmami. Gdy dowiedziałam się, że niektóre rozwiązania stosuje się już teraz i nie jest to wymysł mojej wyobraźni – zamarłam. Wstrząsająca!
  • „Instytut” Jakub Żulczyk – co to były za emocje! Gdy zaczęłam czytać tę historię to nie odłożyłam książki, póki jej nie skończyłam! Wciąga, wywołuje napięcie, przeraża. Nie da się obok niej przejść obojętnie i zapomnieć, jak o wielu książkach, które na co dzień czytamy.
  • „Mediatorka” Ewa Zdunek – nie jest to może książka wybitna, ale ta historia mimo, że jest fikcją napisana została tak, jakby wydarzenia te zdarzyły się naprawdę. „Mediatorka” ma coś w sobie, co spowodowało, że cały czas o tej książce pamiętam. Rodzinne dramaty, walka o dzieci, przepychanki w małżeństwie, a w środku tego bagna – mediatorka. Zadanie trudne i przytłaczające. Książka daje nam obraz tego w jakich sytuacjach możemy sięgnąć po pomoc takiej osoby i co można dzięki temu osiągnąć. 
  • „27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanna Gierak-Onoszko – tu komentarz jest zbędny. Jestem dumna, że tak świetną, emocjonującą, wstrząsającą książkę napisała Polka. Tę pozycję po prostu trzeba poznać!

Książki, które do mnie nie trafiły: 

  • „Zwyczajna przysługa” Darcy Bell 
  • „Sławne koty i ich ludzie” Michał Korda, Heike Reinecke  i inni
  • „Opowiem Ci o zbrodni. T.3” Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant  i inni
  • „Z anoreksją na pokładzie” Katarzyna Zachacz
  • „REP”  Piotr Jan Marczyński

Najbardziej zaskakujące książki:

  • Rudy kot bez rodowodu i zielony korytarz”
  • „Ostatni dom na zapomnianej ulicy” 

Najdziwniejsze książki: 

  • „Nie wysyłaj mnie do Staphorst” Rodaan Al Galidi
  • „Psy ras drobnych” Olga Hund

Najbardziej wzruszające książki:

  • „Trzepot skrzydeł” Katarzyna Grochola
  • „A gdyby tak ze świata zniknęły koty” Genki Kawamura
  • „Mocna więź” Magdalena Majcher

Książka najtrudniejsza w odbiorze:

  • „Pustostany” Dorota Kotas”

Ulubione wydawnictwo:

  • Wydawnictwo Pauza

Ulubione księgarnie internetowe:

  • Tania Książka
  • Chodnik Literacki
  • Świat Książki

Najczęściej wybierane wydawnictwo:

  • W.A.B. 

Liczba książek na stosiku „hańby”: 82

28 książek przeczytanych w ramach współpracy z wydawnictwami, autorami i księgarnią

+ PIERWSZY PATRONAT 🙂

+ PIERWSZE SPOTKANIE BLOGERÓW KSIĄŻKOWYCH W TORUNIU <3

Główna refleksja:

Selekcjonować współprace, aby czytanie nadal było przyjemnością, a nie obowiązkiem.

9 odwiedzonych księgarnio-kawiarni:

Przeczytane książki:

  1. „Instytut” Jakub Żulczyk [thriller] ŚWIAT KSIĄŻKI 
  2. „Rezydent” Michał Kwiatek [reportaż] MyMusic 
  3. „Ja nie mam duszy” Natalia Budzyńska [reportaż] ZNAK
  4. „Grube wióry” Rafał Pacześ [literatura obyczajowa] AGORA
  5. „SOR – to jest dramat” Pan Pielęgniarka [reportaż] POCZKALNIA
  6. „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood” [literatura piękna] WIELKA LITERA
  7. „W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy” Weronika Nawara [reportaż] OTWARTE
  8. „Testamenty” Margaret Atwood [literatura piękna]  WIELKA LITERA
  9. „Zwyczajna przysługa” Darcy Bell [sensacja] ŚWIAT KSIĄŻKI 
  10. „Stan krytyczny” Paweł Reszka [reportaż] CZERWONE I CZARNE 
  11. „Jak pisać, żeby chcieli Cię czytać (i kupować)” Artur Jabłoński [poradnik] ONEPRESS
  12. „Jak otworzyłem mózg. Lekcje życia od neurochirurga” Rahul Randial [popularnonaukowa]  FEERIA SCIENCE
  13. „Spojrzenie w otchłań. Neuropsychiatria i tajemnice ludzkich umysłów” Anthony David [popularnonaukowa] ZNAK
  14. „Ślady” Jakub Małecki [literatura piękna] Sine Qua Non
  15. „Instagram bez filtra. Historia od środka” Sarah Frier [reportaż] FEERIA
  16. „Akwarium” Wiktor Suworow [historia] REBIS
  17. „Pandemia. Raport z frontu” Paweł Kapusta [reportaż] INSIGNIS
  18. „Kalejdoskop toruńskich marzycielek” Ewelina Wolska-Bartz [reportaż] self publishing
  19. „Pracuj spokojniej. Osiągaj więcej” Karen Gaudet [biznes] LEAN ENTERPRISE INSTITUTE
  20. „Sławne koty i ich ludzie” Michał Korda, Heike Reinecke  i inni [reportaż] ZNAK HORYZONT
  21. „Ale wtopa. Jak zmieniać błędy w idee oraz inne porady z zakresu owocnego ponoszenia porażek” Erik Kessels [poradnik] INSIGNIS
  22. „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu” Aleksandra Zbroja [literatura piękna] AGORA
  23. „Legendy spadających gwiazd” Katarzyna Rachwalska-Groning [literatura dziecięca] GWIAZDA MORZA
  24. „Silna” Anna Cieplak, Natalia Fiedorczuk-Cieślak  i inni [literatura młodzieżowa] ZIELONA SOWA
  25. „Opowiem Ci o zbrodni. T.3” Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant  i inni [reportaż] SKARPA WARSZAWSKA
  26. „Rzeczy, które spadają z nieba” Sesja Ahava [literatura piękna] RELACJA
  27. „Zamieć” Christian Unge [thriller] WIELKA LITERA 
  28. „Zabierz mnie do domu” Marie Aubert [literatura piękna] PAUZA
  29. „Dorośli” Marie Aubert [literatura piękna] PAUZA
  30. „Rozmowy z przyjaciółmi” Sally Rooney [literatura piękna] W.A.B
  31. „Przerwa w emisji” Kamil Durczok [autobiografia] EDIPRESSE 
  32. „7 godzin do celu” Nikodem Soszyński [literatura podróżnicza] Tourbo Management Nikodem Soszyński 
  33. „Zabijaj uważnie” Karsten Dusse [thriller] OTWARTE 
  34. „Chiny bez wzajemności” Grzegorz Kapla [literatura podróżnicza] BURDA MEDIA POLSKA
  35. „Rudy kot bez rodowodu i zielony korytarz” Joanna Burdek [literatura obyczajowa] NOVAE RES
  36. „Tajemnica Coca-coli” Michał Matlengiewicz [powieść przygodowa] NOVAE RES
  37. „Psy ras drobnych” Olga Hund [literatura piękna] KORPORACJA HA!ART
  38. „Ta druga” Therese Bohman [literatura piękna] PAUZA
  39. „Terapeutka” B.A. Paris [thriller] ALBATROS 
  40. „Sen o okapii” Mariana Leky [literatura piękna] OTWARTE
  41. „Trzepot skrzydeł” Katarzyna Grochola [literatura piękna] LITERACKIE
  42. „Kurs na ulicę szczęśliwą” Bartosz Gardocki [reportaż] DOWODY NA ISTNIENIE
  43. „Utonęła” Therese Bohman [literatura piękna] PAUZA
  44. „Cukry” Dorota Kotas [litearatura piękna] CYRANKA
  45. „Ostatnie stadium” Nina Lykke [literatura piekna] PAUZA
  46. „Toksyczna matka” [poradnik] MUZA
  47. „Miasto z mgły” Carlos Ruizn Zakon [literatura piękna] MUZA
  48. „Rozmowa z kotem” Małgorzata Biegańska-Hendryk [poradniki] BUCHMANN 
  49. „Tkliwość” Jagoda Grudzień [reportaż] NOVAE RES
  50. „Mój rok relaksu i odpoczynku” Ottessa Moshfegh [literatura piękna] PAUZA
  51. „Nie wysyłaj mnie do Staphorst” Rodaan Al Galidi [literatura piękna] FORMAT 
  52. „Czasami wszyscy zdrowi ludzie kaszlą” Patryk Ptaszkowski [literatura obyczajowa] NOVAE RES
  53. „A gdyby tak ze świata zniknęły koty” Genki Kawamura [literatura piękna] Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Bo.wiem
  54. „Informacja zwrotna” Jakub Żulczyk [thriller] ŚWIAT KSIĄŻKI
  55. „Ciałość” Karolina Kaczyńska-Piwko [reportaż] NAWIAS
  56. „Pustostany” Dorota Kotas [inne] NIEBIESKA STUDNIA
  57. „Ostatni dom na zapomnianej ulicy” Catriona Ward [thriller] CZWARTA STRONA
  58. „Z anoreksją na pokładzie” Katarzyna Zachacz [autobiografia] BookEdit
  59. „Boginie” Alex Michaelides [thriller] W.A.B
  60. „Freddie Mercury. Biografia” [biografia] MODY BOOK
  61. „Otoczeni przez narcyzów. Jak obchodzić się z tymi, którzy nie widzą świata poza sobą” Thomas Erikson [poradnik] WIELKA LITERA
  62. „Zabójcze aplikacje” Michał R. Wiśniewski [literatura piękna] CZARNE
  63. „Improwizuj. Przestań myśleć, zacznij robić” Emma Isaacs [poradnik] ZNAK KONCEPT
  64. „Małż” Marta Dzido [literatura piękna] GRUPA WYDAWNICZA RELACJA
  65. „NOrWAY. Pół dzienniki z emigracji” Piotr Mikołajczak [reportaż] OTWARTE
  66. „Japonia. Notatki z podróży” Kinga Kocimska [literatura podróżnicza] BookEdit
  67. „Książka o przyjaźni” Maciej Marcisz [literatura piękna] W.A.B
  68. „Zapalniki zmian. Jak projektować zachowania” Agata Romaniuk [biznes] Instytut Ekonomii Behawioralnej
  69. „Sto rzeczy, których nauczysz się w życiu” Heike Faller [dziedzięca] FORMAT 
  70. „Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów” Marek Rybarczyk [reportaż] MUZA
  71. „William” Elizabeth Strout [literatura piękna] WIELKA LITERA
  72. „Powrót” Nicholas Park [romans] ALBATROS 
  73. „Z kim ja muszę pracować” Per Henrik Strenstrom [poradnik] WIELKA LITERA
  74. „W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii” Robert Kolker [reportaż] CZARNE

Przesłuchane audiobooki:

  1. „Spod kozetki. O pewnym psychiatrze i jego najdziwniejszych przypadkach” Garry Small [nauki społeczne] MARGINESY
  2. „Będzie bolało” Adam Key [autobiografia] INSIGNIS 
  3. „Niewyjaśnione okoliczności” Dr Richard Stepherd  [autobiografia] INSIGNIS
  4. „Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata” Tomasz Michniewicz [reportaż] OTWARTE 
  5. „Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów” Iza Komendełowicz [reportaż] W.A.B.
  6. „Łowca nastolatek” Michał Podolski [reportaż] W.A.B
  7. „Tajemnice wydarte zmarłym” Emily Craig [reportaż] ZNAK
  8. „Nieuprzejmość” Katarzyna Kochmańska [literatura piękna] KRYTYKA POLITYCZNA
  9. „Taśmy rodzinne” Maciej Marcisz [literatura piękna] W.A.B.
  10. „Kółko się pani urwało” Jacek Galiński [kryminał] W.A.B.
  11. „Pacjentka” Alex Michaelides [thriller] W.A.B.
  12. „Mocna więź” Magdalena Majcher [literatura obyczajowa] W.A.B.
  13. „Czasami kłamię” Alice Feeney [thriller] W.A.B.
  14. „Pluszowy miś” Damian Jackowiak [thriller] NieZwykłe
  15. „Dywan z wkładką” Marta Kisiel [thriller] W.A.B.
  16. „Rysa” Igor Brejdygant [thriller] W.A.B. 
  17. „Historie podniebne” Jakub Małecki [literatura piękna] Sine Qua Non 
  18. „Hazardziści. Gra o życie” Beata Biały [reportaż] W.A.B. 
  19. „Lolita” Nabokov [literatura piękna] W.A.B.
  20. „Amnezja” Piotr Wójcik [thriller] DRAGON
  21. „Trzydziestka” Tomasz Żak [thriller] W.A.B. 
  22. „Rozwód po polsku. Strach i nadzieje” Iza Komendełowicz [reportaż] W.A.B. 
  23. „Mediatorka” Ewa Zdunek [literatura obyczajowa] W.A.B. 
  24. „Zabójcza przyjaźń” Alice Feeney [thriller] W.A.B. 
  25. „Tkanki miękkie” Zyta Rudzka [literatura piękna] W.A.B. 
  26. „Policjantki. Kobiece oblicze polskich służb” Marianna Fijewska [reportaż] W.A.B. 
  27. „Przypadki, czyli awarie międzyludzkie” Maciej Lasota [poradnik] VIRTUALO
  28. „27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanna Gierak-Onoszko [reportaż] DOWODY NA ISTNIENIE
  29. „REP”  Piotr Jan Marczyński [literatura piękna] MELANŻ
  30. „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcin Wicha [autobiografia] KRAKTER
  31. „Przy stole z Hitlerem” Rosella Postorino [powieść historyczna] W.A.B. 
  32. „Czuła przewodniczka” Natalia de Barbaro [nauki społeczne] AGORA
  33. „Ciche wody” P.K. Adams [powieść historyczna] Prószyński i S-ka
  34. „Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura” Kai Strittmatter [reportaż] W.A.B.
  35. „My fajnopoolacy” Piotr Stankiewicz [publicystyka] BELLONA
  36. „Turbulencja” Kpt. Dariusz Kulik [reportaż] Sine Qua Non 
  37. „Psychologia szefa. Szef to zawód. Wydanie III rozszerzone” Jerzy Gut, Wojciech Haman [biznes] HELION
  38. „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn” Caroline Criado Perez [reportaż] KRAKTER
  39. „Druga szansa” Katarzyna Berenika Miszczuk [horror] UROBOROS
  40. „Dewocje” Anna Ciarkowska [literatura piękna] W.A.B.
  41. „Druga żona” Sheryl Browne [thriller] W.A.B. 
  42. „Stulecie chirurgów” Jurgen Thorwald [reportaż] ZNAK
  43. „Republika Samsunga. Azjatycki tygrys, który podbił świat technologii” Geoffrey Cain [biznes] Sine Qua Non
  44. „Netflix. To się nigdy nie uda” Marc Randolph [reportaż] Sine Qua Non 
  45. „Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym” Agnieszka Graff [nauki społeczne] MARGINESY

A jak wyglądał Wasz czytelniczy rok? Jakie książki najbardziej zapadły Wam w pamięć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *