„Dewocje” - Anna Ciarkowska - poetycka opowieść o wierze i polskiej wsi

książka dewocje

Autorka zabiera nas na polską wieś. Miejsce, w którym wiara jest jednym z najważniejszych elementów codziennego funkcjonowania. Z jednej strony prawdziwa, żarliwa, dająca siłę, z drugiej bardziej wynikająca z chęci dopasowania się do społeczności niż wielkich aktów miłości do Boga. 

Ciarkowska przyzwyczaiła nas już do poetyckiego języka. Taką narrację czytelnik znajdzie także w „Dewocjach”. Jest podniośle, jest piękne, jest kwieciście. Czasem może aż za bardzo, gdyż wiejski klimat momentami gryzie się z językiem głównej bohaterki, która w książce prowadzi rozmowę z księdzem, swoistą spowiedź. Niemniej styl ten powoduje, że przez książkę się „płynie”.

Rola kobiety w tradycyjnej polskiej rodzinie

Autorka ciekawie oddała w historii rolę kobiety na wsi. Kobiety w cieniu codzienności funkcjonowania tradycyjnej, polskiej rodziny. Dopasowującej się do innych, wciąż spełniającej potrzeby bliskich. Kobiety, która znosi „ciężką rękę” męża w imię przysięgi małżeńskiej. Gotującej, sprzątającej i opiekującej się domowym ogniskiem. Poznajemy kobietę, której rola wcale nie odbiega od tej, która znana jest sprzed wielu, wielu lat. Czas na wsi, w której rozgrywa się akcja książki pod tym kątem się zatrzymał. A my możemy zatrzymać się razem z nim i poczuć jak utarte schematy, tradycje i siła lokalnej społeczności kształtują nasze postawy, wybory i życie.

„Co powiedzą ludzie”?

Codzienność opisywanej wsi działa w rytm słów „a co ludzie powiedzą?”. To dla wiejskiej społeczności wyznacznik. Jeden z największych motywatorów do działania lub zaniechania. Koszmarem stają się sytuacje, które wywołują wstyd – ciąże, niestosowne zachowania, a nawet urodzenie chorego dziecka. Jeśli zgrzeszysz to szybko musisz się wyspowiadać. Widmo oceny przez innych czyha za każdym rogiem i to chyba przerażało mnie w tej opowieści najbardziej.

Według jednych czytelników jest to pięknie napisana historia z głębokim przekazem, dla innych przerost formy nad treścią. Dla mnie to książka lekka w czytaniu, ale o trudnej tematyce, którą warto przeczytać, aby wyrobić sobie o niej własne zdanie.

Moja ocena: 7/10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *