"Freddie Mercury. Biografia" | Alfonso Casas - przepięknie ilustrowana historia muzycznej legendy

Freddie Mercury

24 listopada tego roku minie 30 lat od śmierci muzycznej legendy, którą zna niemal każdy. Śmierci tym bardziej smutnej, że zabierającej Freddiego w momencie, w którym zyskał spokój i bezpieczeństwo w życiu prywatnym, o czym marzył latami. 

Dziś nie ma chyba osoby, która nie kojarzyłaby choćby jednego kawałka Queen nawet, gdy urodziła się już po śmierci Freddiego. „Bohemian Rhapsody”, „The show must go on”, „I want to break free” i wieeeele, wiele innych. Część ludzi uznawało go za ekscentryka, druga część kochała, a media wieszały na nim psy. Tylko najbliżsi wiedzieli natomiast, że to człowiek, który szuka swojego miejsca i miłości. 

Książka „Freedie Mercury. Biografia” w skrócie, ale za to w piękny sposób przedstawia nam jego historię – od momentu narodzin na Zanzibarze, przez wiele muzycznych przygód po śmierć. Ilustracje, którymi wypełniona po brzegi jest ta książka, nie pozwalają się od niej oderwać. Kolorowa szata graficzna w przyciągający oko sposób, obrazuje kwestie o których pisze autor. To ten rodzaj książki, którą warto kupić nie tylko dlatego, aby dowiedzieć się czegoś więcej (wszak biografia to w tym przypadku zdecydowanie zbyt szumne słowo), ale po to, aby cieszyć nią oczy.

Sposób wydania książki pasuje do Freediego nie tylko z powodu tego, że była to postać barwna dosłownie i w przenośni, ale także dlatego, że sam muzyk skończył Sztuki Graficzne i Projektowanie. 

Jeśli jesteście fanami Queen to nie oczekujcie, że dowiecie się czegoś nowego – zdecydowanie nie dowiecie. Niemniej to fajna pozycja do przedstawienia muzycznej legendy swoim dzieciom, nietuzinkowy prezent dla nastolatka lub po prostu – sposób na powrót do przeszłości w lekkim stylu.

Bo tam, gdzie inni bywali po prostu ekscentryczni, Freddie Mercury był wolny.

"Freddie Mercury. Biografia" Tweet

Dlaczego sięgnęłam po tę książkę? 

Freddie zmarł na AIDS. Wcześniej przeżywał okres stygmatyzowania, dopowiadania przez obcych ludzi historii o przyczynach zakażenia, plotek mediów i niezrozumienia. Choć od jego śmierci minęło 30 lat i postępy możemy zauważyć zarówno w obszarze medycyny jak i w podejściu społeczeństwa i jego otwarciu na wiele tematów, to nadal karmimy się mitami i dyskryminujemy chorych, choć często nie mamy pojęcia o tym, co mówią na ten temat lekarze.

Fundacja Parasol zaprosiła mnie do akcji edukacyjnej, która mnie samą w tym zakresie uświadomiła i zdobytą wiedzę chcę puścić dalej w świat. Ale o tym już niebawem 🙂

Tymczasem polecam Wam książkę wydawnictwa Młody Book!, bo to coś wartego uwagi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *