„Jak otworzyłem mózg. Lekcje życia od neurochirurga” | Jandial Rahul - jak zachować świetną kondycję naszego mózgu?

neurochirurg

Czy wiesz, że mamy tyle komórek nerwowych ile jest gwiazd w drodze mlecznej? Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego śnimy? A może szukałeś odpowiedzi na pytanie jak opóźnić starzenie się mózgu?

Jeśli interesują Cię tajemnice ludzkiego ciała to książka „Jak otworzyłem mózg” zaspokoi na pewno chociaż część Twojej ciekawości.

Opowieść o tajemnicach naszego mózgu

Ta książka to fascynujące opowieści o tajemnicach naszego mózgu. Rahul Jandial jest wybitnym, współczesnym neurochirurgiem, który zabiera nas na salę operacyjną tłumacząc prowadzone operacje i strukturę mózgu. 

To materia trudna i skomplikowana, ale autor w bardzo przystępny sposób dzieli się wiedzą, wyjaśniając nam kwestie, które nierzadko nas nurtują. Przy okazji obala wiele mitów, które wpaja się nam nierzadko już od dziecka. 

  • Czy rzeczywiście istnieje podział na prawo i lewopółkulowych?
  • Czy jelita są naszym drugim mózgiem?
  • Czy na pewno trzeba jeść śniadania? 
  • Czy palenie marihuany pomaga w wyjściu z depresji?

 

Przyznam, że wiele z omawianych w książce mitów już dawno zakorzeniło się w mojej głowie. Wszystko przez powtarzane wciąż utarte frazesy zarówno wsród znajomych i bliskich jak i w mediach. Jakie było moje zaskoczenie, gdy czytałam kolejne i kolejne odpowiedzi na powyższe pytania. 

Poznaj najważniejsze obszary ludzkiego mózgu

Oprócz obalania mitów Rahul w bardzo obrazowy sposób definiuje najważniejsze elementy ludzkiego mózgu. Gdyby wszystkie definicje w podręcznikach szkolnych tak wyglądały to nauka byłaby prostsza i bardziej przyjemna. 

W książce znajdziemy też szereg porad (ale bez radykalizmu) na temat tego co robić, aby jak najdłużej zachować świetną kondycję naszego mózgu. Pomocna jest w tym między innymi nauka języków i umiejętność uważnego oddychania.

Przyznam, że mimo dość przystępnego języka jakim posługuje się autor i obrazowym opisom, w trakcie czytania robiłam notatki. Nie sposób zapamiętać wszystkich ciekawostek, które przywołuje autor. A są warte tego, aby do nich wracać. Choć muszę Wam zdradzić, że przez pierwsze kilkadziesiąt stron miałam wrażenie, że czytam podręcznik do biologii co mnie trochę zmęczyło. Później jednak zrobiło się ciekawiej, a ja odnalazłam się w dość specyficznej narracji autora i strukturze książki. 

Ogromną ciekawostką jest dla mnie fakt, że sen to nie jest okres odpoczynku dla mózgu! Wręcz przeciwnie. Wyjątkiem są osoby w śpiączce farmakologicznej. Czy wiesz, że królowa mrówek przesypia w nocy 9h! Jej robotnice połoew mniej, ale nadrabiają w dzień drzemkami 🙂 

Czego nauczyłam się z tej książki?

Po tej lekturze mam świadomość, że choć na pewne sytuacje nie mamy wpływu (np. ciężka choroba) to możemy zrobić wiele, aby nasz mózg służył nam w świetnej formie jak najdłużej. Wiele z tych sposobów nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych, a jedynie chęci. 

Kto powinien przeczytać tę książkę?

Wszyscy fani nauki, pochłaniacze ciekawostek o ludzkim ciele, ale i osoby, które np. planują pójść na medycynę.

Czytelnika lubującego się w kryminałach czy literaturze pięknej książka ta może zmęczyć, być zbyt naszpikowana wiedzą. 

Moja ocena: 4/5

Wydawnictwo: Feeria Science 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *