Od jakiegoś czasu zagłębiam się coraz bardziej w środowisko IT – poznaję metody zarządzania produktami, rozpocząłem studia developerskie, ukończyłem kilka kursów programowania. Książkę w ramach prezentu kupiła mi żona 🙂
Zdziwiłem się, że to nic technicznego, a książka opisująca historię kultury IT i środowisko tego jakże ciekawego obszaru.
Pierwsze wrażenie…eee strata czasu, ale zaryzykowałem. I jak się okazało, nie mogłem się oderwać.
Wielu z nas kojarzy IT i pracę programistów z owocowymi czwartkami, 100% możliwością pracy zdalnej oraz wysokimi zarobkami. Dla niektórych to wręcz mityczny eden. Dla innych powody do frustracji, zazdrości z powodu kosmicznych zarobków.
Kobiety w IT – z czym się mierzą, jak są traktowane przez swoich kolegów, co się dzieje gdy mają naprawdę interesujące pomysły, które mogłyby wprowadzić coś innowacyjnego w tej branży, dlaczego tak wiele z nich nie dociera do końca…
Maratony programowania – wielogodzinne, kilkudniowe, a nawet i miesięczne okresy siedzenia przed monitorem. Wpadanie w trans. Jak to wygląda?. Dlaczego wtedy programiści są najbardziej efektywni i jednocześnie – dlaczego jest to dla nich szczególnie niebezpieczne. W sumie dla otaczających ich ludzi również m.in ze względu na dziwne zapachy 😉
Ogromne znaczenie pozornie drobnych elementów – zdziwisz się jakie znaczenie w tej branży może mieć jeden przecinek !
Mindset – dlaczego programowanie i to środowisko nie jest dla każdego. Jakie cechy osobowości posiadali ludzie, którzy są nazywani programistami 10X. Jacy ludzie nadają się do tej branży i z drugiej strony dlaczego nie jest w niej tak prosto? Czego wymaga ona od człowieka? Jakich poświęceń na rzecz właśnie tych owocowych czwartków… 😉
Choroba efektywności – spojrzenie na świat przez najwybitniejszych i ich irytacja spowodowana prostymi problemami, które uważali że można rozwiązać od ręki. W ich wnętrzu wręcz coś kipiało, więc siadali do komputera i kodowali dotąd aż rozwiązali ten problem dla ludzi… Dla ludzi, aby nie musieli oni powtarzać dziwnych, zbędnych czynności…
Deep Learning, AI, Sztuczna Inteligencja – dlaczego roboty nie przejmą świata? Dlaczego w przetwarzaniu danych wciąż będą potrzebni ludzie? Dlaczego nie tak szybko stanie się to, o czym opowiadamy przy rodzinnych stołach (że sztuczna inteligencja nas zastąpi)
I to zdaniem tych najwybitniejszych zaliczanych do grupy 10X.
Uważam, że to książka dla każdego, nawet dla tych którzy ograniczają się w używaniu komputera do pasjansa, a komórki do wykonywania połączeń telefonicznych.
To bardzo dobra książka obrazująca wszystko dookoła „programowania”, rozbijająca pewne mity które słyszymy m.in. w mediach.
Jeżeli znacie jakieś pozycje o środowisku IT w podobnym klimacie, podrzućcie tytuł w komentarzu.
Chętnie skorzystam 🙂