„Książka o przyjaźni” | Maciej Marcisz - czy warto ratować przyjaźń za wszelką cenę?

książka o przyjaźni

Chyba każdy z nas potrzebuje choć jednej zaufanej osoby, którą może nazwać przyjacielem. Osoby, która da nam swego rodzaju poczucie bezpieczeństwa, będzie nas rozumiała bez słów i z którą godziny mijać będą jak sekundy. Przyjaźń jednak rzadko dana jest raz na zawsze. A kiedy tak naprawdę się zaczyna? W którym momencie nazwiesz obcą do niedawna osobę przyjacielem?

Maciej Marcisz poprzednią książką „Taśmy rodzinne” pokazał, że potrafi świetnie opisywać relacje międzyludzkie i snuć wokół nich historie skłaniające do refleksji. „Książka o przyjaźni” to potwierdza. Jest bowiem doskonałym obserwatorem rzeczywistości. Autor w swojej najnowszej książce przenosi nas w świat trójki przyjaciół – Michała, Kasi i Doroty, którzy długie lata – problemów, oczekiwań, sukcesów i marzeń, przeżywają wspólnie. W pewnym momencie jednak nieoczekiwana wpadka na grupowym czacie nadszarpuje relację. Czy warto ją ratować? Czy da się ją posklejać?

„A jednak to nieprawda, że w przyjaźni zawsze liczy się szczerość, że szczerość jest największą wartością. Czasem najbardziej potrzebujemy, żeby osoba, której ufamy, skłamała.. Dzięki kłamstwom przyjaciół można żyć dalej”.

Autor potrafi pisać ładnie, ale bez zadęcia. Wciąga, opowiadając historie, które mogą przytrafić się każdemu z nas. Wszystko to powoduje, że czujesz się jak Kasia, Dorota czy Michał i dzięki tej identyfikacji z bohaterami jeszcze bardziej angażujesz się w opowieść o ich życiu. Historia przedstawiona przez autora to nie tylko rzecz o przyjaźni, ale i o seksualności, szukaniu własnej drogi życiowej, realizacji marzeń, zderzeniu z dorosłością. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym w jakim stopniu przyjaciele wpłynęli na to kim jesteś – na Twoje opinie, przeżycia, wybory? 

Powrót do dawnych czasów

Czytając „Książkę o przyjaźni” przypomnisz sobie swoich dawnych przyjaciół i zastanawiać się będziesz jak to się stało, że te relacje się rozpadły – nagle czy stopniowo? Czy istnieje w ogóle coś takiego jak przyjaźń na całe życie? Czy należy płakać nad relacjami, które się rozpadły? Każdy z nas takie sytuacje przeżywa inaczej, a autor swoją książka daje ciekawy bodziec do przemyśleń. Nie znajdziesz w niej oczywiście gotowych wniosków i recepty na idealną relację. Zakończenie być może będzie dla Ciebie rozczarowujące. Jest to jednak bez wątpienia książka warta uwagi – stanowi przyjemną odmianę od wielu opowieści o miłości.

Moja ocena: 7/10

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu W.A.B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *