„Lepsza niż wczoraj. Czego nauczyłam się o nawykach - aby lepiej spać, rzucić cukier, mniej zwlekać i żyć szczęśliwiej” | Gretchen Rubin - błyskotliwa książka, która wspiera w mądrym kształtowaniu nawyków

książka "Lepsza niż wczoraj" Gretchen Rubin

O kształtowaniu nawyków napisano już tyle książek, że nie spodziewałam się zaskoczenia w tej materii. Jednak Gretchen Rubin ma niezwykły dar obserwacji rzeczywistości i syntezy własnych wniosków z badaniami oraz opinią innych ludzi, co sprawia, że książka „Lepsza niż wczoraj” jest wciągająca, błyskotliwa i pozwala spojrzeć na kwestię nawyków z zupełnie innej perspektywy. 

Kształtuj nawyki w zgodzie z własną naturą

Zacznę wstawać wcześniej, ograniczę cukier, będę regularnie ćwiczyć… Nawyki pozwalają nam podejmować pewne działania bez konieczności korzystania z mechanizmów samokontroli. Samokontrola jest niezbędna na etapie wyrabiania nawyku, ale gdy ten już się ukształtuje, wykonujemy te czynności bez wysiłku. I to jest ich ogromny plus. Jednak często na etapie ich kształtowania szybko odpuszczamy. Czy to kwestia motywacji? W jakimś sensie tak, ale Gretchen Rubin ciekawie przedstawia kwestię dopasowania nawyków do własnej natury. Jeśli bowiem jesteś sową, a nagle stwierdzisz, że od jutra zaczniesz ćwiczyć o 6 rano, to szanse na ugruntowanie działania są nikłe. W ten sposób sabotujemy swoje własne wysiłki. Autorka podsuwa sporo pytań, które pozwalają przyjrzeć się sobie i odkryć, jak warto, abyśmy definiowali i wdrażali nawyki, by faktycznie było to efektywne.

Mimo, że Gretchen porusza wiele fundamentalnych wątków dotyczących nawyków, to uważam, że to książka niezwykle praktyczna. Uważny czytelnik wyniesie z niej wiele refleksji. Ja wielokrotnie miałam moment „AHA!”. Szczególnie, gdy próbowałam odnaleźć siebie w różnych kategoriach przedstawionych przez autorkę – ranny ptaszek vs sowa, kończąca czy zaczynająca, postępowiec czy profilaktyk etc. Nie chodzi tu o szufladkowanie ludzi, ale o ułatwienie zidentyfikowania pewnych mechanizmów, które nami kierują i wykorzystania ich w kształtowaniu nawyków. Uświadomienie sobie, że łatwiej przychodzi mi abstynencja niż umiarkowanie było dla mnie zaskakujące. Tak samo jak przyznanie przed samą sobą, że ciągłe obiecywanie „wstanę rano, aby…” podczas, gdy jestem sową, jest kompletnie bez sensu. 

Co utrudnia wytrwanie w nawykach?

Autorka w bardzo praktyczny sposób wskazuje najczęstsze kruczki, które sprawiają, że wytrwanie w nawyku nam się nie udaje, opatrując to wynikami badań i eksperymentów, ale i obserwacji. Czytając ten fragment miałam poczucie, że obnaża rzeczywistość i bardzo trafnie podsumowuje tę kwestię (nie urażając mimo wszystko czytelników). To błyskotliwe podsumowanie wielu trafnych myśli i pigułka wiedzy, która daje kopa do działania. 

Lekki poradnik ze sznytem popularnonaukowym

Książka „Lepsza niż wczoraj” jest napisana lekko, ma jasną strukturę (autorka wielokrotnie wspomina o tym, że jest typem skrupulatnym), niedługie rozdziały. Najważniejsze elementy mają swoje wypunktowania, są podkreślone. To dla mnie poradnik ze sznytem popularnonaukowym, który trafi zarówno do kobiet jak i mężczyzn. Porady Gretchen nie mają płci, ale na pewno mają moc zmieniania perspektywy. 

Moja ocena: 9/10

Książkę przeczytałam dzięki współpracy barterowej z Wydawnictwem Kompania Mediowa. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *