"Nomadzi. Życie w drodze" | Zuzanna Bukłaha - jak znaleźć w sobie odwagę, aby żyć po swojemu?

Nomadzi

Niemal każdy z nas miał choć raz taki moment, w którym chciał rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady jak bohater znanego filmiku na YouTube (może nie z takim zakończeniem, ale z takim rozmachem). Jesteśmy zmęczeni tempem życia, z wiekiem włącza nam się coraz częstsza refleksja na temat tego jak chcemy, aby wyglądała reszta naszego życia. Czy miejsce w którym aktualnie się znajdujesz jest tym, które daje Ci poczucie satysfakcji? Jeśli masz choć cień wątpliwości – ta lektura może pomóc Ci w znalezieniu inspiracji do życia po swojemu. 

Kim jest Nomad ?

Zgodnie z tłumaczeniem – wędrowiec, członek grupy ludzi nieposiadającej stałego miejsca zamieszkania, przemieszczającej się z miejsca na miejsce np. w związku ze zmianami pogody lub w poszukiwaniu żywności, wody, opału albo pastwisk dla zwierząt hodowlanych. Osoba prowadząca koczowniczy, wędrowny tryb życia, także podróżująca stale lub sezonowo z powodów handlowych, kulturowych lub religijnych. Słowo to pochodzi z fr. nomade, łac. nomas, gr. nomas – „wędrujący w poszukiwaniu pastwisk”.

Co skłania ludzi do wędrówek?

Książka opowiada kilkanaście historii ludzi i rodzin, którzy zdecydowali się rozpocząć taki tryb zycia w dzisiejszych czasach. Pewnie nie będzie to dla was zaskoczeniem, że są to prawnicy, osoby z wysokich stanowisk z korporacji, którym wcale nie żyło się źle. Jednak czegoś im w codziennym funkcjonowaniu brakowało. Czuli się niespełnieni. Zapewne niektórzy z was czytając ten wpis myśli teraz: „no tak, ile razy miałem dość tego wszystkiego! Chciałem ruszyć bez planu, wsiąść do auta i wyjechać”. No właśnie… więc dlaczego tego nie zrobiłeś ? Różnica między tymi ludźmi, a Tobą jest taka, że oni wykonali ten trudny krok i pojechali. Niektórzy kompletnie bez planu. Inni mieli szczegółową wizję i zaczęli ją realizować. 

Czytając tą książkę również miałem te same przemyślenia. O tym aby ruszyć, pojechać. Żyć przygodą i myśleć „jakoś to będzie”. Jednak wciąż piszę do Was z Polski. Być może jednak kiedyś to się zmieni? Nie wiem, zobaczymy. Każda z historii jest interesująca, ponieważ nie bohaterzy nie opisują szczegółowo tego co robią aktualnie. Największy punkt skupienia jest położony na udzielenie odpowiedzi na pytanie: DLACZEGO to zrobili oraz jakie to miało konsekwencje. Oczywiście opisują również swoje piękne doświadczenia, które ich spotkały. Mimo to, kwintesencją jest wyjaśnienie, dlaczego zostali Nomadami.

Odpowiedzi są przeróżne i źródła tej decyzji niekiedy nawet nawiązują do dzieciństwa bohaterów. Książka myślę, że w wielu z was wywoła bardzo dogłębne przemyślenia. Biegniemy w codziennym świecie  i chcemy być coraz szybsi, efektywniejsi, doskonali. Ta książka pozwala zatrzymać się na chwilę i zadać samemu sobie kilka fundamentalnych pytań o to jak naprawdę chcemy, aby wyglądało nasze życie.

Osobiście przyznam, że czytałem tą książkę w formie – jedna historia (rozdział) – czas na przemyślenie. Za kilka dni siadałem do niej znowu. Mocno polecam takie podejście w czytaniu i to nie tylko w tej książce, ale też przy innych lekturach. Uważam, że wtedy książka zaczyna działać i wynosimy z niej coś wartościowego. A ta pozycja jest jedną z tych, która może zmusić Cię do myślenia, jeżeli tylko odpowiednio do niej podejdziesz, a nie potraktujesz jako kolejną książkę którą chcesz przeczytać, bo opisuje fajne historie.

Ta książka zmusza do myślenia i refleksji.

Moja ocena 5/5

[Oskar]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *