„Polacy na emigracji. Dlaczego i po co wyjeżdżamy” - Agnieszka Kołodziejska | Barwny obraz życia Polaków za granicą

Książka "Polacy na emigracji"

Zazwyczaj wyjazd za granicę na dłużej wiąże się z jakimiś oczekiwaniami, nadziejami – na bardziej komfortowe życie, wyższe zarobki, rozwój, a czasem jest odpowiedzią na to, co dzieje się w naszym życiu – związek z obcokrajowcem, kontrakt zagraniczny męża lub żony etc. Powody emigracji są różne i różne są historie każdego z emigrantów. Nie zawsze to happy end. Agnieszka Kołodziejska w swojej książce przytacza zarówno piękne momenty i wspomnienia swoich rozmówców, jak i wypowiedzi rozrywające serce. To tytuł, który spodoba się osobom ciekawym świata, lubiących różnorodność i dużą dynamikę w narracji. 

Polka w kraju muzułmańskim, rywalizująca ze sobą Polonia w UK, związek z cypryjskim amantem, spanie na dworcach… Opowieści, które przytacza Agnieszka Kołodziejska – prowadząca program „Polacy za granicą” są na pewno niezwykle różnorodne. Poznajemy powody emigracji, dowiadujemy się, jak żyje się w danym kraju (a autorka sięga po historie z przeróżnych zakątków – UK, Meksyku, Cypru, USA etc.) oraz jak dogadują się tam ze sobą Polacy. Ciekawe są wątki dotyczące bezpieczeństwa w konkretnych miejscach – tych, w których trzeba się naprawdę pilnować i tych, które okazują się groźne tylko z pozoru. 

Książka to połączenie narracji autorki z rozmowami z emigrantami. Jest dynamicznie, co sprawia, że audiobooka słuchało mi się bardzo dobrze, ale żałowałam, że niektóre wątki nie zostały pogłębione. Mam jednak świadomość, że wówczas albo tych historii byłoby mniej, albo książka znacznie obszerniejsza. Stwierdziłam, że po więcej szczegółów sięgnę do programu „Polacy za granicą”. Na pewno do tego tytułu wrócę, bo wielu rzeczy już nie pamiętam, a wiem, że mnie zaskoczyły.

Opieka medyczna i edukacja za granicą

Były momenty, w których nie mogłam uwierzyć, że w danym kraju można normalnie funkcjonować. Wielu z nas zna standardy podstawowej opieki medycznej w UK i nie zaskakuje leczenie paracetamolem, ale autorka przytacza także historie walki o dziecko czy decyzji o aborcji w różnych krajach, które łamią serce. Słuchacze i czytelnicy mogą dowiedzieć się również, jaka jest różnica w systemach edukacji w różnych miejscach na świecie i o tym, jak w tym kontekście odnajdują się dzieci naszych rodaków. 

Miłość na emigracji

Znajdziemy tu także historie pięknych miłości i zakończonych związków. Historie walki o relacje i utrzymywanie ich na odległość. To zbiór wzlotów i upadków – jak to w życiu bywa i doskonała lektura dla osób, które planują wyemigrowanie z kraju. Wybrzmiewa z książki bowiem jedna ważna myśl – nie kraj jest najważniejszy, ale człowiek i jego podejście, a Polak za granicą powinien uszanować zasady danego kraju, jeśli chce się w nim dobrze czuć (choć nie w każdym kraju jest witany tak samo miło). 

Moja ocena: 7/10 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *