„Prawa UX. Jak psychologia pomaga w projektowaniu lepszych produktów i usług” | Jon Yablonski - podręczne kompendium zasad dobrego UX

Książka Prawa UX

Praca UX-a to miks wielu kompetencji i szerokiej wiedzy – wyczucia estetyki, znajomości trendów w nowych technologiach i projektowaniu, ale i psychologii. Nie da się bowiem zaprojektować dobrego rozwiązania cyfrowego w oderwaniu od wiedzy na temat tego, jak w konkretnej sytuacji zachowuje się przeciętny użytkownik Internetu – na co patrzy, gdzie czego szuka, jak przegląda strony, czego nie zauważa. Choć kompendium w tym zakresie są „Pułapki myślenia” to książki takie jak „Prawa UX” pomagają przełożyć zasady Kahnemana na konkretne elementy projektowania.

Jan Yablonski jak sam wskazuje w książce, napisał „Prawa UX”, aby w prosty i przyjazny sposób uargumentować (bazując na psychologii) konkretne decyzje podejmowane w projektowaniu rozwiązań cyfrowych. Nie zawsze bowiem projektant ma do dyspozycji obszerne badania, które przekonałyby szefów czy zleceniodawcę o obranym kierunku projektowym. Jak wiadomo jednak – liczby są najlepszym argumentem. Co, gdy ich nie ma? Wówczas z pomocą przychodzi właśnie psychologia i podstawowe pryncypia ludzkich zachowań.

Autor w krótkiej książce przedstawia nam 10 praw UX, które opierają się zasadach, które działają w wielu obszarach życia człowieka i wyjaśniają podstawowe decyzje projektantów. To ciekawa książka nie tylko dla UX-ów, ale także dla marketingowców, ludzi od nowych technologii i osoby zainteresowane zachowaniami konsumentów.

Osoby z szeroką wiedzą, zaawansowane raczej dzięki tej książce mogą poukładać, usystematyzować swoją wiedzę. Początkujący natomiast, zdobyć dobry wstęp do dalszego jej pogłębiania.

Jako marketingowiec polecam – choć czasem były to rzeczy intuicyjnie, oczywiste, to fakt posiadania pod ręką argumentów, po które w każdej chwili można sięgnąć, opowiadając o swoich decyzjach, bywa niezwykle cenne.

Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem. Podzielona jest na krótkie rozdziały, które ułatwiają powrót do książki po czacie i odnalezienie konkretnego jej fragmentu. Nie powinna sprawić trudności żadnej osobie zainteresowanej tematyką UX.

Moja ocena: 7/10 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *