Według statystyk ludzie pobrali 218 miliardów aplikacji z Google Play i App Store. To o 26 miliardów więcej niż w 2018 roku i 78 miliardów więcej niż w 2016 roku.
Pandemia stworzyła sprzyjające środowisko do korzystania z aplikacji. Wiele firm zostało zmuszonych do szybkiego zmodyfikowania swoich procesów i form usług, jakie oferują konsumentom ze względu na wprowadzone obostrzenia.
Podaję kilka jeszcze innych statystyk, które mogą dać co nieco do myślenia:
Cyferki imponujące, rynek jest, więc można działać i stworzyć własny produkt. Wszystko fajnie tylko to już nie błękitny ocean i trzeba się mocno liczyć z konkurencją. Co zrobić, aby nasz produkt był tym “jednorożcem” i skupiał wokół siebie wielu użytkowników tak, aby nie mogli bez niego funkcjonować ? Przeczytać książkę “Skuszeni”, która dokładnie opisuje, jak to zrobić. Tutaj mój wpis mógłby się skończyć.
Książka stosunkowo krótka, bo ma nieco ponad 200 stron. Tutaj pojawia się właśnie clue. Każda z nich wnosi wartość. Dosłownie każda. Mimo wszystko od początku.
W książce opisany jest tzw. model Wabika. Jest to coś w rodzaju procesu zachowania dowolnego użytkownika z produktem bądź usługą. Autorzy opisują dokładnie każdy z kroków tego modelu:
Każde ze zjawisk jest omawiane na kanwie produktów, których jesteśmy użytkownikiem (np. Instagram, Facebook, Twitter lub topowe gry komputerowe) i porównywane do badań przeprowadzanych w obszarze psychologii behawioralnej. Nie ma co się dziwić, skoro autorami książki są ludzie, którzy doradzają startupom we wczesnej fazie ich rozwoju, są założycielami swoich firm lub zajmują się bieżącą analizą i obserwacją trendów w zakresie produktów, rozwoju i projektowania zachowań.
Na końcu każdego rozdziału zawarte jest podsumowanie, taka kwintesencja tego, co przeczytaliśmy. Uważam, że to super obszar książki ponieważ pozwala poukładać przepracowany podczas czytania materiał.
Jeszcze lepszym elementem jest blok: “Zrób to teraz”. Zawiera pytania, na które (o ile tylko spróbujemy) odpowiadając przejdziemy cały model “Wabika” i poddamy audytowi nasz własny produkt lub stworzymy nowy.
Przyznam, że czytając tę książkę zdobyłem ciekawą wiedzę na temat badań i zachowań ludzi. Czasami miałem wrażenie, że czytam Daniela Kahnemana. Kilka badań opisanych w książce:
Publikacja niesamowicie otwiera oczy, ponieważ po jej przeczytaniu zdecydowanie inaczej patrzy się na elementy stron internetowych, aplikacji bankowych, gry komputerowe, czy nawet mechanikę gier planszowych.
[OSKAR]