Profilowanie kryminalne wielu z nas kojarzy z filmów, w których osoba z ponadprzeciętną intuicją jest w stanie wczuć się w sytuację, niemal wejść w umysł sprawcy i biorąc udział w odtwarzaniu zdarzenia, doznaje „oświecenia”, które wskazuje mu rozwiązanie sprawy. Oczywiście filmy to jedno, a praktyka profilerów i rzeczywistość to drugie. Jan Gołębiowski w swojej książce dość szczegółowo wprowadza nas w tajniki swojej pracy, jej metodologię i pułapki.
Nie miałam wobec tej książki wielkich oczekiwań, chyba nawet kupiłam ją przy okazji innych zakupów. Jak się okazało – to był strzał w dziesiątkę! Dawno nie czytałam tak dobrej książki o tematyce kryminalnej. Dużym jej atutem jest fakt, że napisał ją znany praktyk z dużym doświadczeniem.
W sieci widziałam wiele głosów osób rozczarowanych, dla których książka jest za bardzo akademicka. Osobiście uważam, że definicje podstawowych kwestii w pracy profilerów, kategoryzowanie przestępców i podstawy naukowe niektórych czynności są ogromną wartością tej książki. Wszystko to powoduje, że nie jest wyłącznie „rozrywkowa”, ale i uczy czytelnika nowych rzeczy, uświadamia. Mimo tego naukowego sznytu, w mojej opinii jest ciekawa i wciągająca.
Co niezmiernie doceniam – „Umysł przestępcy” nie jest laurką dla pracy autora i jego osiągnięć. Jan Gołębiowski opisuje przykłady stworzonych profili i wskazuje te, które pomogły w ujęciu sprawcy, ale i te, które nie potwierdziły się w rzeczywistości – w tym własne. To uwiarygadnia go jako eksperta i pokazuje, że niezależnie od doświadczenia każdy z profilerów może się mylić.
Książka zaciekawiła mnie od samego początku, gdy autor analizował poszczególne słowa w liście przestępcy i na jej podstawie wnioskował, kim może on być. Trzeba być niezwykle uważnym i mieć szeroką wiedzę o ludzkich zachowaniach, aby tworzyć profile profesjonalnie. Jan Gołębiowski dość szczegółowo i rzetelnie wyjaśnia nam czym jest profilowanie kryminalne (a czym nie jest), skąd się wywodzi oraz na czym polega. Obala też mity, nawiązując nierzadko do tego, co widzimy w filmach.
„Umysł przestępcy” to bardzo przekrojowa książka, która dokładnie i zrozumiale tłumaczy wiele aspektów profilowania. Autor w ten sposób popularyzuję bardzo ciekawą wiedzę. Myślę, że pozycja ta zainteresuje fanów kryminałów (zarówno książkowych jak i filmowych/serialowych), autorów książek czy osoby, które planują swój rozwój zawodowy w tym kierunku.
Moja ocena: 8/10