„Wojny biznesowe” - David Brown | Co zadecydowało o sukcesach wielkich marek?

książka wojny biznesowe

Książki o biznesie, a szczególnie o historiach sukcesu znanych marek jak Samsung, Amazon, Apple, Tesla czy Google pojawiają się na rynku tak często, że trudno za tym nadążyć. Jeśli jednak interesują Ci success stories i nie masz czasu na czytanie osobno o każdej z nich – „Wojny biznesowe” są świetnym sposobem na szybką dawkę inspiracji i motywacji. Jak rosły popularne na świecie marki? Z czym mierzyli się ich właściciele? Co zadecydowało o ich sukcesach? Tego dowiesz się z książki Davida Browna.

Gdy zaczęłam czytać książkę Davida Browna to byłam lekko rozczarowana – czytałam zarówno książkę o historii Netflixa jak i Apple. Nie chciałam fundować sobie powtórki z rozrywki. Niemniej stwierdziłam, że nie odpuszczę. I bardzo dobrze zrobiłam. Dlaczego? Książka ta przytacza przykłady innych popularnych marek, ale nie omawianych w popularnych obecnie książkach – to raz. Dwa – dojście do sukcesu przez ich właścicieli, opisywane jest poprzez zobrazowanie wojny, jaką toczyli z innymi, dużymi rywalami. Autor jednocześnie nawiązuje do popularnej w świecie biznesu książki „Sztuka wojny” Sun Tzu, co jest ciekawym urozmaiceniem i trafnym komentarzem do historii poszczególnych firm.

Książka jest lekka, ale i merytoryczna. Sukcesy założycieli wielkich firm stają się inspiracją i bodźcem do działania. Są także zwyczajnie ciekawe. Fajnie jest wiedzieć jak toczyły się losy właściciela jednej z największych firm produkujących płatki kukurydziane (i jak powstał pomysł na produkt) czy popularnej gumy do żucia. Serce rosło, gdy czytałam o determinacji kobiet w biznesie, które są pięknym przykładem tego, że MOŻNA, nawet, gdy okoliczności chwilowo nie sprzyjają realizacji naszych celów. 

Autor pisze lekko, bez zadęcia i zbędnej pompy. Unika skomplikowanego, biznesowego słownictwa dzięki czemu książka ta będzie przyjemną lekturą zarówno dla dinozaurów w biznesie jak i osób, których tematyka ta po prostu interesuje. 

Podsumowując – to książka dla osób zarówno ciekawskich, które lubią popisać się przed znajomymi znajomością nieznanych szeroko faktów z życia popularnych osób, jak i managerów czy przedsiębiorców, którzy szukają motywacji czy inspiracji do rozwoju. 

Moja ocena: 7/10 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *