„Zrób to dzisiaj” | Darius Foroux - krótki i lekki poradnik o efektywności osobistej (dla początkujących)

Książka "Zrób to dzisiaj" na tle murów starego Torunia (trzymana w kobiecej dłoni)

Wielu z nas nieustannie dąży do większej efektywności – chcemy robić rzeczy szybciej i mądrzej, aby zyskać więcej czasu na to, co kochamy. Chcemy czuć, że się rozwijamy, bo wtedy życie ma większy sens. Chcemy lokować zasoby tam, gdzie warto lub się opłaca. Można wówczas skorzystać z doświadczenia innych – potrafi to znacząco ułatwić to zadanie. Zbiorem takich właśnie porad jest książka „Zrób to dzisiaj” – krótka, napisana lekko, z tipami do wdrożenia od zaraz. 

Efektywność osobista a inspiracje z książek

Czasem bywa tak, że możesz coś słyszeć 100 razy, a dopiero za 101 dana myśl pada na podatny grunt i zaczynasz działać. Nieraz są to bardzo proste myśli, porady, a w praktyce wiele zmieniające. Dlatego lubię co jakiś czas sięgnąć po poradnik dotyczący efektywności osobistej, zarządzania czasem, organizowania się – a nuż autor zainspiruje mnie do drobnej zmiany, która sprawi, że będzie mi się lżej żyło. W tym obszarze ciężko wymyślić koło na nowo – zazwyczaj to te same tipy, ale podane w różny sposób, z innej perspektywy – i tak jest właśnie z książką Dariusa Forouxa – Ameryki on nie odkrywa, ale kilka myśli zabrałam ze sobą, kilka cytatów zanotowałam, parę refleksji się po lekturze pojawiło.

"Bezpodstawnie wierzymy, że da się zarządzać czasem, lecz tak naprawdę to niemożliwe. Da się jedynie kontrolować swoją uwagę".

„Zrób to dzisiaj” to krótki poradnik, który jest skomponowany z wpisów blogowych autora. Z jednej strony mam mieszane uczucia wobec takiej koncepcji pisania książek – przecież skoro to wszystko jest na blogu za darmo, to co nowego wnosi książka? Z drugiej jednak strony – nie miałam pojęcia o tym człowieku i jego blogu, zanim w moje ręce nie trafiła jego książka. Zatem myślę, że ma to sens, jeśli nie jesteście wielkimi fanami autora.

Motywacja i zarządzanie sobą dla młodych dorosłych

W moim odczuciu to książka dla czytelników początkujących w temacie efektywności, zarządzania sobą, motywacji. Osoby, które mają za sobą wiele tego typu tytułów, a do tego szereg szkoleń, studiów etc., nie będą raczej zaskoczone jej treścią ani nagle oświecone. Niemniej przystępny język (czasem mocno potoczny) oraz blogowa forma (krótkie rozdziały) sprawiły, że pomyślałam o tej książce jako świetnej lektorze dla młodych dorosłych – szybka do przyswojenia, daje kopa do działania, tłumaczy w prosty sposób zasady działania, które przydadzą się na co dzień (jak np. praca w blokach) i o których chciałabym wiedzieć w wielu 20-tu paru lat. 

Kilka elementów, które biorę ze sobą:

  • filtrowanie pomysłów (nie da się zrobić wszystkiego!) – jako osoba z ADHD mam do tego skłonności i powtarzanie tego akurat bardzo mi się przydaje (dla utrwalenia);
  • blokowanie czasu na rzeczy, które są ważne z perspektywy długofalowej (małe kroki na drodze do dużego celu) – inaczej często o tym, co ważne… ZAPOMINAMY!
  • planowanie przerw (wciąż mam z tym kłopot – ale postanowiłam nad tym pracować);
  • wizualizowanie kolejnego dnia (nie tylko planowanie, co akurat od lat robię);
  • planowanie buforu czasowego na zadania (prywatnie jestem ogromną optymistką w kwestii moich sił i możliwości zrobienia rzeczy w określonym czasie, ale doba niestety z gumy nie jest).
  • i coś z czym walczę regularnie – CZYTAJ TYLKO TO, CO CIĘ SERIO INTERESUJE (z tego powodu zminimalizowałam kompletnie bartery z wydawnictwami):

"Czytaj książki, które dotyczą tego, co aktualnie robisz w życiu. Cokolwiek by to nie było, na pewno ktoś już o tym napisał co najmniej jedną książkę. (...) Nie marnuj czasu na czytanie o rzeczach, które kompletnie Cię nie interesują. Wybieraj książki związane z Twoim zawodem albo hobby. Czytaj o osobach, które podziwiasz. Nie czytaj jakiejś książki tylko dlatego, że to bestseller albo klasyka, jeżeli nie ma ona dla Ciebie żadnego znaczenia.”

Moja ocena: 7/10 

Książkę zrecenzowałam w ramach współpracy barterowej z Wydawnictwem Kompania Mediowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *